Zaciągnięcie każdej pożyczki gotówkowej należy niezwykle dokładnie zaplanować, aby nie narazić się na duże problemy ekonomiczne w przyszłości. Rynek pożyczkowy jest dość rozdrobniony. Spotkasz na nim banki detaliczne, parabanki, a także pożyczki udzielane w strefie prywatnej czy sektor pożyczek społecznościowych. Przed pozyskaniem dowolnego kredytu gotówkowego musisz przeprowadzić szereg analiz. W artykule zrozumiesz, w jaki sposób najlepiej podejść do tematu, szukaj go także na
korzystnykredyt.com.pl.
Informacje to podstawa podczas podpisywania umowy kredytowej (krótko i długoterminowej)
Banki muszą informować swoich klientów o całkowitych kosztach pożyczki gotówkowej, ponieważ to nakazuje prawo bankowe i ogólnie ustawa o kredycie konsumenckim. Warto do niej również zajrzeć i zrozumieć, że nie tylko pożyczkodawca posiada duże prawa, ale także obowiązki. Parabanki natomiast posługują się wyłącznie kodeksem cywilnym przy udzielaniu kredytów gotówkowych. Różnica jest niestety dość duża w zakresie jakości współpracy. Kodeks cywilny jest bardzo elastyczny i daje instytucjom pozabankowym duże pole do manipulacji. Oczywiście parabanków nie trzeba się, aż tak bardzo obawiać, ponieważ dotyczy je ustawa antylichwiarska. W każdym razie klient banków detalicznych i parabanków musi znać najważniejsze różnice występujące między wskazanymi podmiotami i rozumieć, że kwota kapitału połączona z oprocentowaniem to nie całe koszty zobowiązania. Poza oprocentowaniem zapłacisz z dużym prawdopodobieństwem ubezpieczenie, opłaty przygotowawcze i opłaty za rozpatrzenie wniosku, prowizję banku detalicznego lub doradcy w parabanku. Banki detaliczne praktycznie zawsze na życzenie klienta udzielają pełnej informacji o instrumentach zadłużeniowych. To daje ci znacznie większe szanse bezpiecznego zaciągnięcia zobowiązania. Jeżeli zamierzasz wziąć naprawdę duży kredyt gotówkowy, np. powyżej kwoty 30 000 złotych, wtedy poproś o analizę regulaminu prawnika lub niezależnego doradcę poruszającego się w branży. Unikniesz, dzięki temu napotkania mało etycznych kruczków prawnych.
Jak się właściwie zabezpieczyć w przypadku nawiązywania współpracy z pożyczkodawcą?
Niektórzy ludzie nie idą sami po kredyt, ale właśnie wysyłają do doradców profesjonalnych mediatorów lub w skrajnych przypadkach prawników i specjalistów bankowości. Współpraca z zewnętrznym specjalistą bywa zbawienna przy podpisywaniu dużej umowy kredytowej, ponieważ nie narażasz się na utratę całego majątku gospodarstwa domowego. Każde gospodarstwo domowe jest dokładnie monitorowane przed nawiązaniem współpracy w zakresie wypłaty dodatkowych pieniędzy. Przeciętny kredytobiorca ma limit środków, jakie może jednorazowo pożyczyć od banku. W każdym razie lepiej pożyczyć od razu więcej przy jednej umowie kredytowej niż korzystać z kilku różnych zobowiązań, bo to po prostu zwiększa niepotrzebnie koszty przelewów w trakcie spłaty bieżących rat. Kredyty gotówkowe udziela się maksymalnie na dziesięć lat. Trzeba zatem liczyć się z ograniczoną możliwością manipulowania wysokością rat w przypadku większych kwot kredytu. Jeżeli chcesz oszczędzić na pozyskaniu kredytu gotówkowego koniecznie rozpatrz rynek internetowych pożyczek. Zasada minimum formalności jest tutaj powszechna.
Jeżeli nie masz dobrych informacji uważaj na umowy kredytowe
Im więcej informacji posiadasz o kredycie gotówkowym, tym większa szansa, że nie narazisz się na zbędne problemy ekonomiczne. Wykorzystaj potencjał artykułu i jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do stabilności oferty kredytu gotówkowego lepiej zrezygnuj ze współpracy.