Skip to: site menu | categories | main content
Nie jest tajemnicą, że zakup domu lub nieruchomości inwestycyjnej stał się trudniejszy w ciągu ostatnich 10 lat z powodu 2 głównych powodów. Po pierwsze, ceny nieruchomości gwałtownie wzrosły, a po drugie, banki wprowadziły zmiany w swoich wymaganiach, co utrudniło uzyskanie pożyczki.
W ciągu ostatnich 3 do 4 lat liczba zapytań od osób, które chcą kupić nieruchomość wspólnie z członkiem rodziny stale rosła - zarówno z jednym z braci lub sióstr, jak i z jednym lub obojgiem rodziców.
może pomóc ci kupić wcześniej;
możesz znaleźć lepszą nieruchomość w lepszej lokalizacji
twoje zobowiązania finansowe są niższe (zarówno, z tego powodu że wymagany depozyt jest niższy, jak i po drugie, twoja część pożyczki / spłat jest o wiele łatwiejsza w zarządzaniu).
Dobrą wiadomością jest to, że obecnie dostępnych jest więcej opcji, które umożliwiają osobom, które nie są w związku małżeńskim lub w związku partnerskim wspólne zaciągnięcie pożyczki mieszkaniowej, a następnie ustrukturyzowanie jej w sposób dobrze sprawdzający się dla obu stron.
W typowej sytuacji wspólna pożyczka mieszkaniowa jest przeznaczona dla par lub rodzin, w których finanse każdej osoby są splecione razem. Pierwsza sytuacja to miejsce, w którym możesz mieć parę, w której mają wspólne konto bankowe, często dzielą się gotówką i wszystko jest postrzegane jako wspólne.
Druga sytuacja to ta, w której 2 osoby chcą kupić coś razem (ponieważ ma to sens finansowy), ale chcą też zachować niezależność finansową, a kupowanie domu lub nieruchomości inwestycyjnej jest jedną z opcji. Dzisiaj pożyczkodawcy idą z duchem czasu, dlatego pojawiły się pewne wielkie ulepszenia dotyczące tego, jak to działa i jak może to przynieść korzyść właścicielowi nieruchomości.
Główne zalety tej pożyczki:
Każdy z was ma mniejszą pożyczkę - jest to duża korzyść, ponieważ zdolność kredytowa nie jest znacznie zmniejszona. Każda osoba może spłacić swoją pożyczkę we własnym czasie - więc jeśli chcesz dokonać dodatkowej spłaty, ale twoja siostra tego nie robi, wcześniej skorzystasz ze wszystkich korzyści wynikających ze spłaty swojego udziału.
Jednak każda osoba musi złożyć wniosek indywidualnie o kredyt mieszkaniowy - oznacza to, że obie pożyczki muszą zostać zatwierdzone, aby można było w tym samym czasie zatwierdzić zakup mieszkania.
Jak powszechnie wiadomo zdeponowanie środków pieniężnych na lokacie bankowej może odbywać się na różnego rodzaju okres czasu. Jest to głównie uzależnione od warunków, które proponują banki. Ze względu na to, że coraz większa ilość osób zaczęła interesować się tego rodzaju usługami bankowymi, instytucje finansowe poczęły dopasowywać warunki do potrzeb klientów. Dzięki temu właśnie istnieje możliwość wyboru długości trwania umowy o dodatkowy rachunek bankowy, na którym znajdowały się będą zdeponowane pieniądze. Zazwyczaj okres ten najkrócej może trwać jeden dzień, tydzień, kilka tygodni a najdłużej nawet do kilku lub kilkunastu lat. Okres trwania lokaty bankowej ma ogromne znaczenie, w szczególności pod takim względem, iż nie ma możliwości wcześniejszej wypłaty pieniędzy, niż przez upływem jej trwania. W związku z tym należy się odpowiednio zastanowić nad tym, jaki okres deponowania będzie najlepszym rozwiązaniem, aby nie zrywać wcześniej umowy i tracić cennych odsetek.
Wybór okresu deponowania środków pieniężnych jest bardzo znaczący, ponieważ od niego właśnie zależy wysokość uzyskanych odsetek. W dzisiejszych czasach banki proponują wiele rozwiązań jeżeli chodzi o lokaty krótkoterminowe. Do tego rodzaju lokat zalicza się wszystkie te, których okres nie przekracza jednego roku. W obecnych ofertach można znaleźć lokaty bankowe, które mogą być zawierane na jeden dzień, jeden tydzień, czy też kilka miesięcy. W zależności od swoich potrzeb i możliwości można zdecydować się na taką lokatę, która aktualnie jest dla nas najkorzystniejszym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć, iż lokaty jednodniowe mogą być bardzo opłacalne, ponieważ umożliwiają one skorzystanie z opcji uniknięcia podatku od zysków kapitałowych. Jeżeli kwota odsetek nie będzie wyższa niż 2,49 złotych danego dnia, to nie odprowadza się podatku do skarbu państwa. Dzięki temu właśnie mimo, iż zyski dzienne są małe, istnieje możliwość zgromadzenia większej sumy pieniędzy niż w przypadku założenia lokaty na dłuższy okres czasu.
Za lokaty długoterminowe uznaje się lokaty bankowe, które zostały zawarte na okres dłuższy niż jeden rok czasu. Banki oferują lokaty 12-miesięczne, 2 lub 3 letnie, a nawet zawierane na okres 5 czy 10 lat. Oczywiście wszystkie z nich są przeznaczone dla odpowiedniej grupy klientów. W zależności od tego jakimi środkami dysponujemy i przez jaki okres czasu mogą one zostać zdeponowane, na taki okres należy podpisać umowę lokaty bankowej. Należy zaznaczyć tutaj, iż lokaty długoterminowe, a w szczególności takie, które trwają powyżej 3 lat mogą okazać się niekorzystane. Wszystko zależy od stanu w jakim znajduje się gospodarka państwa, ponieważ właśnie od niej jest uzależniona wysokość oprocentowania. Przy zakładaniu lokaty bankowej może ona wydawać się bardzo atrakcyjna, jednak z biegiem lat może okazać się, że sytuacja zmieni się na tyle, iż wysokość odsetek będzie znikoma. W takiej sytuacji pieniądze będą nieodstępne przez długi okres czasu a ponadto nie przyniesie to oczekiwanych efektów.
Mając kilka kredytów w różnych bankach warto skorzystać z tak zwanego kredytu konsolidacyjnego. Jest to bardzo dobry sposób na wyjście z długów. Konsolidacja zadłużenia jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli spłacamy kilka zobowiązań i nie możemy na czas ich spłacać. Jeżeli połączymy kilka zobowiązań w jedną ratę, która najczęściej jest mniejsza ułatwi nam to spłacenie wszystkich zobowiązań na czas. Brzmi to zachęcająco, ale zanim zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy będzie nam się to opłacało. Mając na koncie do spłacenia kilka pożyczek, kartę kredytową i debet na koncie ciężko jest sobie pozwolić na bieżące potrzeby. Często rezygnuje się z wielu przyjemności przez nadmiar zobowiązań. To właśnie w takich sytuacjach można udać się do banku i poprosić o konsolidację zobowiązań. Taki kredyt bierze się w konkretnym celu, a pieniądze nie zostaną nam przyznane od ręki. Pieniądze od razu zostaną przekazane na spłatę zaległych należności. Bardzo często kwota kredytu konsolidacyjnego jaka oferują banki jest wyższa niż suma naszych zobowiązań. W takim przypadku część pieniędzy może zostać nam wypłacona. Nie jest to żaden bonus tylko część nowego długu jaki musimy spłacić.
Kredyt konsolidacyjny jest kredytem nie dla każdego, ale dla określonej grupy klientów. Można z niego skorzystać w sytuacji, kiedy spłacamy długi, a nasza sytuacja finansowa się zmieniła i jest nam ciężko z regularnymi spłatami. Nasza sytuacja finansowa może się pogorszyć z dnia na dzień. W przypadku kredytu konsolidacyjnego bank także oceni naszą zdolność kredytową. Sprawdzi jaka jest suma wszystkich naszych długów, ile do tej pory udało nam się spłacić na czas, a także jakie mamy dochody. Konsolidacja ma za zadanie połączyć wszystkie nasze raty miesięczne w jedną niższą ratę. Należy wiedzieć, że konsolidacja wydłuża okres kredytowania nawet do ośmiu lat. Spłacamy zobowiązania w mniejszych ratach, ale jednocześnie przez dłuższy odcinek czasu. Każdy sam określa jakie zobowiązania chce połączyć, ale większość banków sprawdza jaki jest to rodzaj zadłużeń. Można połączyć kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe, kredyty konsumenckie, limity debetowe na rachunkach osobistych, karty kredytowe, pożyczki ratalne, czy też tak zwane chwilówki. Obecnie można wyróżnić dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Są nimi kredyty gotówkowe i hipoteczne. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy ma rzeczywiste oprocentowanie zbliżone do tradycyjnych kredytów gotówkowych. Okres kredytu wynosi od pięciu do dziesięciu lat. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny ma oprocentowanie niższe od kredytów gotówkowych i wymaga od nas posiadania zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Taki kredyt spłaca się nawet przez okres 35 lat.
Zanim zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny i złożymy wniosek powinniśmy sprawdzić, czy można połączyć w jeden wszystkie nasze zobowiązania. Trzeba także sprawdzić wcześniej czy bank będzie od nas wymagał zabezpieczenia kredytu w postaci nieruchomości. Jeżeli nie chcemy, aby nasze mieszkanie było zabezpieczeniem kredytu, lub aby ciążyła na nim hipoteka trzeba sprawdzić, czy jest możliwa konsolidacja gotówkowa. Nie podejmujmy zbyt pochopnie decyzji i zanim wybierzemy kredyt konsolidacyjny warto sprawdzić kilka ofert, porównać je ze sobą i zobaczyć która jest dla nas korzystniejsza. Trzeba także sprawdzić, czy w razie szybszego spłacenia kredytu bank nie naliczy nam prowizji za zbyt szybkie spłacenie długu. Jest to ważne, bo prowizja może okazać się na tyle duża, że lepiej spłacać dłużej kredyt.