Kredytobiorca powinien zainteresować się potencjałem polityki monetarnej, a przede wszystkim zmianami stóp procentowych. Optymalizacja stóp procentowych to wręcz niezbędna kwestia przy zaciąganiu kredytów długoterminowych (hipotecznych). W artykule zauważysz wpływ stóp procentowych na cały rynek kredytowy z uwzględnieniem specyficznych właściwości polityki monetarnej.
Zarządzanie stopami procentowymi to współcześnie odpowiedzialność banków centralnych. Manipulowanie stopami procentowymi to reakcja na procesy inflacyjne. W okresie, kiedy gospodarka znajduje się w stanie deflacji ogranicza się stopy procentowe, natomiast w czasie nadmiernej inflacji następuje dynamiczne podnoszenie stóp procentowych. Zbyt duża inflacja to osłabienie wszystkich procesów gospodarczych i zagrożenie dla funkcjonowania społeczeństwa. Pieniądz po prostu traci na wartości, a większość czynności produkcyjnych praktycznie się nie opłaca. Stopy procentowe wpływają bezpośrednio na sytuację kredytobiorców. Przy bardzo wysokich stopach procentowych płacisz duże raty miesięczne zobowiązania, co powoduje pogorszenie wskaźników zdolności kredytowej, a często dochodzi do potrzeby wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń. Bank komercyjny analizuje bowiem kredyty długoterminowe pod względem ryzyka. Kiedy kredytobiorca wykazuje pewne problemy ekonomiczne wniesienie zabezpieczeń jest obowiązkowe. Jeżeli kredytobiorca nie wykona prośby banku, wtedy ma do czynienia z wypowiedzeniem umowy i nakazem spłaty całości zobowiązania wraz z odsetkami. Najlepiej zatem wszystkie kredyty zaciągać w czasie, kiedy gospodarka znajduje się w okresie możliwie najniższych, a wręcz zerowych stóp procentowych. W ten sposób ograniczasz koszty w umowie kredytowej na podstawie najpopularniejszych wskaźników ekonomicznych.
Według standardów teorii ekonomii niskie stopy procentowe zachęcają ludzi do kredytowania różnych potrzeb, a co za tym idzie do pobudzania procesów gospodarczych. Rośnie wtedy majątek przedsiębiorstw, rosną wskaźniki zatrudnienia, zainteresowanie handlem międzynarodowym. Wysokie stopy procentowe to praktycznie gwarancja schłodzenia gospodarki i presja na większe oszczędności. Stopy procentowe to nie tylko wpływ na rynek kredytowy, ale także na opłacalność lokat bankowych. Im wyższe stopy procentowe, tym lokaty bankowe bardziej opłacalne. Analiza polityki banków centralnych w przestrzeni międzynarodowej jest wskazana dla każdego kredytobiorcy. NBP musi w praktyce dopasować się do standardów największych gospodarek światowych. To w pewnym sensie ugoda pomiędzy bankami centralnymi. Kiedy na świecie panuje czas niskich stóp procentowych akcja kredytowa przebiega bez większych zakłóceń. Kredyt krótkoterminowy w okresie niskich stóp procentowych to bardzo opłacalny produkt. Idealny do zaspokojenia bardziej luksusowych, a wręcz inwestycyjnych potrzeb. Czy teraz zaczniesz monitorować warunki polityki monetarnej w Polsce i na świecie?