Stopy procentowane ustalane są każdego miesiąca przez Radę Polityki Pieniężnej. Wyliczając je RPP bierze pod uwagę kilka ważnych czynników. Najważniejszym z nich jest wysokość inflacji. Jeżeli inflacja będzie bardzo wysoka sprawi, że wartość pieniądza znacząco spadnie. W momencie, kiedy podwyższa się stopę procentową więcej osób decyduje się na oszczędzanie. Niski poziom inflacji sprawia, że stopa procentowa maleje i tym samym społeczeństwo nastawia się bardziej na inwestowanie niż oszczędzanie. Ustalając poziom inflacji brana jest również wartość Produktu Krajowego Brutto. PKB określa jaka jest wartość dóbr i usług, które wytworzyło dane państwo. Zahamowanie wzrostu gospodarczego doprowadza do spadku PKB. W takim przypadku, aby stymulować gospodarkę obniża się stopy procentowe, za czym idzie zmniejszenie zarówno kosztów kredytów jak i inwestycji. RPP sprawdza również jaka jest ilość zagranicznych inwestorów w polskich papierach skarbowych. Jeżeli stopy procentowe gwałtownie się obniża nasz rynek stanie się mniej atrakcyjny w oczach zagranicznych inwestorów. Mniej oprocentowane depozyty stają się mniej interesujące dla inwestora.
Stopy procentowe wpływają na oprocentowanie lokat. W przypadku podwyżki stóp procentowych banki komercyjne zaczynają drożej pożyczaj pieniądze z banku centralnego. Starają się uniknąć takiej podwyżki i tym samym pozyskują pieniądze w inny sposób. Najlepszym jest pożyczanie pieniędzy od indywidualnego klienta. Zaczynają reklamować swoje produkty, aby zachęcić do lokowania pieniędzy na lokatach. Oferują przy tym wyższe oprocentowanie na lokacie, aby być dla klienta bardziej atrakcyjnym niż konkurencyjne banki. Starają się za wszelką cenę przyciągnąć do siebie potencjalnego klienta. Obniżka stopy procentowej również ma bezpośredni wpływ na oprocentowanie lokat bankowych. Ich spadek sprawia, że banki za taniej pożyczają pieniądze z baku centralnego. Jeżeli od niego mogą taniej pożyczyć pieniądze nie zależy im tak bardzo na klientach indywidualnych. Sprawia to, że lokaty maja wówczas mniejsze oprocentowanie, zresztą
sprawdź sam.
Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce czwartego marca 2015 roku. Od tamtego czasu stopa referencyjna wynosi 1,5% i jest to najniższy poziom stopy referencyjnej w historii. Dla oszczędzających jest to zła wiadomość, dlatego, że banki wolą pożyczać taniej pieniądze z banku centralnego niż od klientów indywidualnych. W tej chwili stopa referencyjna wynosi 2,5%, stopa depozytowa jest równa 0,5%, zaś stopa redyskonta weksli wynosi 1,75%. Aktualne wartości stopy procentowej można bez problemu sprawdzić w każdej chwili wchodząc na stronę Narodowego Banku Polskiego. Na spadek stóp procentowych w ostatnim czasie bezpośredni wpływ miała inflacja, która była na dosyć niskim poziomie. Dodatkowo było można zauważyć spore spowolnienie gospodarki w ostatnich kilku miesiącach. Miejmy nadzieję, że przyszłość będzie znacznie bardziej kolorowa.